Hyperpigmentace

Hyperpigmentace, nebo také nadměrná pigmentace, pihy; stařecké, sluneční skvrny či melasma – je několik označení téhož problému – tmavých skvrn, které se objevují na pleti. Díky produkci melaninu se pleť ztmavuje. Pokud je však produkce melaninu nadměrná a opakovaná, může dojít k tomu, že tmavé skvrny na naší pleti už zůstanou.
A tak vzniká hyperpigmentace.

Obvykle totiž trvá minimálně deset let, aby se poškození pleti slunečním zářením projevilo v podobě permanentních tmavých skvrn na kůži. A každé další osvícení UV zářením je ještě ztmavuje a zhoršuje. I proto vám každý dermatolog doporučuje chránit se vysokými UV faktory a stranit se opalování resp. se opalovat co nejméně. Dalším, velmi častým důvodem hyperpigmentace, jsou hormonální změny. Ať už jako důsledek hormonální antikoncepce či těhotenství. Mnoho žen právě po skončení těhotenství a kojení trápí skvrny, které nezmizely a jsou lokální. Například v oblasti čela, či lící. Třetím důvodem hyperpigmentací mohou být poranění kůže po atopickém ekzému, akné či zánětech kůže. Naštěstí dnešní estetická medicína nabízí právě v období podzimu a zimy efektivní řešení, jak se takových barevných nedokonalostí na naší tváři zbavit.

Oslovili jsme doktorku Zuzanu Polákovou, která je odbornicí na chemické peelingy.

  1. Pro koho jsou chemické peelingy nejlepší volbou.

Chemický peeling je vhodný pro klienty s hyperpigmentací, akné, vráskami, jizvami. Dokonce jsem pomohla klientce zaléčit čerstvou jizvu po pádu z kola. Je vhodný pro ženy i muže, pravidelné používání chem.peelingu dokonce redukuje výskyt nezhoubných nádorů kůže jako např. bazaliom. Peelingy dělají v kůži a podkoží sterilní zánět atím sepokožka zpevňuje a méně se láme = tvoří se méně vrásek.

  1. Jak se rozhodujete pro intenzitu peelingu, který použijete?

Mám ráda peelingy, protože reakcí pokožky dokážu určit, v jaké jsem hloubce a jak intenzivní bude olupování. A taky vím, že některá pokožka potřebuje v případě hyperpigmentací razantní loupání v místě nedokonalostí, jiné pokožce stačí povrchový peeling k navrácení lesku a sjednocení pleti. Rozhoduji se dle stesků klienta a taky očekávání. Ovocné peelingy nepronikají do hloubky a redukce hyperpigmentace potřebuje víc opakování než středně hluboký peeling. No a na hluboké vrásky nad horním rtem pomůže zredukovat jen hluboký phenolový peeling.

  1. Je speciální peeling na hyperpigmentace?

Prakticky všechny hlubší peelingy dokáží pomoci s redukcí pigmentových skvrn. Novinkou v léčbě hyperpigmentace je speciální řada BeneBellums kyselinou tranexamovou. V minulosti se používala látka hydrochinon, která má mnoho nežádoucích reakcí a nedoporučujeme ji. Náhradou je právě kyselina tranexamová. No a právě k peelingu patří ucelená řada na domácí použiti v podobě pěny, séra, krému na denní a noční péči.  Boj s pigmentací totiž peelingem nekončí…

4. Jaké jsou obvyklé výsledky po jednom ošetření. A kolik sezení se standardně doporučuje.

Po jednom ošetření u středně hlubokého peelingu s kyselinou trichloroctovou a eventuálně fenolem je viditelná změna v barvě pleti, pleť se sjednotí, vyhladí, u akné antibakteriální efekt peelingu sníží tvorbu nových projevů. Hyperpigmentace se zmírní, u někoho dokonce vymizí. Konečné rozhodnutí nechávám vždy na klientovi, doporučuji však 2-4 ošetření. Po čtvrtém ostření je efekt nejmarkantnější a klienti se každoročně vracejí pro svojí peelovou kůru.

  1. Jaká je doba hojení kůže po chemickém peelingu? Nastávají nějaká omezení – rekonvalescence?

Hojení je u peelingu při dodržení doporučení velice bezpečné. Používám peelingy od firmy SkinTech, kdy po aplikaci ihned nanáším postpeelovou masku. Ta zabrání nepříjemným pocitům, snižuje zarudnutí a pnutí. Klientka doma pokračuje IPLmask krémem, ten obsahuje zvláčňující a protizánětlivé složky. Klientky se pro krém často vracejí a chtějí ho používat jako denní krém, je skutečně nenahraditelný, nejen po aplikaci peelingu.

Olupování nastává 4. den po aplikaci a trvá 2-4 dny. Pokračuje, od oblasti kolem úst k periferii a i proto mám na peelingy vyhrazenou středu. Olupování začne v sobotu, pokračuje v neděli a v pondělí už šupinky u uší zakryjete vlasy. V době olupování a měsíc po nedoporučuji slunění, jestli trávíte čas venku, krém s faktorem je naprostou nutností. Proto jsou pro peely vhodné podzimní a zimní měsíce.

  1. Je pravdou, že chemický peeling, kromě sjednocení pleti, redukuje drobné vrásky?

Ano, je to pravda. Peeling pleť barevně sjednotí, zmírní drobné jizvičky a novotvorba kolagenu a fibrinu pleť zpevní a tím minimalizuje tvorbu nových vrásek. A spolu s aplikací kyseliny hyaluronové ve formě mezoterapie, nebo skinboosteru, je výsledný efekt fantastický! To už je ale na jiný článek.

 

71549613_1127715047617175_50652860014133248_o

 

Zdroj: medicontur, merz aesthetics,  MUDr. Zuzana Poláková


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s