ŽENY STARNÚ VŠADE ROVNAKO…

Doktor M. Moataz Alfares pochádza zo Sýrie, kde vyštudoval estetickú dermatológiu, čo by bol už sám o sebe dobrý dôvod na rozhovor. Zaujímavé to však začína byť v momente, že sa stretávame na Slovensku. Jeho manželka Huda je totiž polovičná Slovenka po mame a polovičná Sýrčanka po otcovi. Vyrastala v Sýrii, kde sa aj s mužom spoznali, neskôr žili a pracovali v Dubaji a v Saudskej Arábii, až napokon v roku 2011 definitívne zakotvili na Slovensku.

Je výnimočné stretnúť muža vo fachu estetickej dermatológie, ktorému u nás vládnu ženy, dozvedám sa však, že na Blízkom Východe je to bežné. „Dopyt po týchto zákrokoch je obrovský“, smeje sa doktor na mojom začudovaní a vysvetľuje, že arabské klientky veľa investujú do omladenia tváre. Sú aj náročné, dozvedám sa, v porovnaní so Slovenkami priam neporovnateľne.

Sedíme v ordinácii na klinike MUDr. Alfaresa v Bratislave na trinástom poschodí. „Mám rád krásne veci a milujem nekonečný výhľad,ktorý nič nelimituje“ vraví mi na margo svojej práce a svojich vízií, debatujeme anglicko-slovensky o všetkom možnom; o rozdieloch vo vnímaní krásy v arabskom svete a u nás a áno, aj o predsudkoch, lebo čo si budeme nahovárať, nie sme žiadna stredoeurópska kolíska tolerancie.

Predpokladám, že vzhľadom k vášmu zázemiu, vám bola dráha lekára vybratá rodičmi.

Je to tak, jednak som bol vždy v škole šikovný, a tí najbystrejší u nás idú zvyčajne na medicínu a jednak pochádzam z rodiny, kde sa mimoriadne dbalo na vzdelanie. Moji rodičia učili na vysokej škole, otec veľa publikoval, a mama má už 85 rokov, ale v čase keď bola mladá, mala vysokoškolský diplom, čo bolo na ženu výnimočné. V arabských krajinách sú veci vždy úzko naviazané na rodinu, z ktorej pochádzate. Ak je to rozhľadená a dajme tomu aj zámožná rodina, tam je vzdelanie prvoradé.

Čo vás priviedlo práve k tomuto výberu špecializácie?

Spočiatku som plánoval stať sa plastickým chirurgom a chcel som ísť študovať do USA, ale bolo to zložité obdobie, nedostal som víza. A tak som sa rozhodol pre estetickú medicínu. To sme v roku 1995, kedy to bol v podstate začínajúci odbor. Robil som si špecializácie vo Francúzsku, zbieral som skúsenosti v Španielsku a postupne som sa zameral vyslovene na omladzovanie tváre výplňami, teda injekčné techniky.

Je po takomto niečom vo vašom rodisku dopyt? V porovnaní s Európu.

Samozrejme! Podľa štatistík arabské ženy míňajú na estetickú dermatológiu najviac, najmä v štátoch Perzského zálivu.

To nemyslíte vážne!?

Botulotoxín ešte ledva začal vo svete a v arabských krajinách sa už pichal vo veľkom. Viete, ženy sú všade rovnaké… (úsmev) V niektorých arabských štátoch dokonca preferujú aj extrémne zásahy, napríklad v Libanone. Existuje tam trend istej umelosti, ktorou sa niektoré ženy rady prezentujú, presne ako aj na Slovensku. Každopádne ak porovnáte ženy na úrovni tu alebo v arabských krajinách, nenájdete veľa rozdielov. Aj ony chcú vyzerať prirodzene a sviežo.

Existujú rozdiely v pokožke a tým pádom aj v jej omladzovaní?

Áno, arabská pokožka je hutnejšia a hrubšia. Napríklad keď riešim kruhy pod očami Slovenky, ak by som pichol trošku viac výplne, bude to opuchnuté a nevyzeralo by to dobre. Vaša koža je veľmi tenká. Na tmavšej pokožke je možné aplikovať viac výplne, bude to vyzerať autenticky a veľmi dobre. Skrátka tam sa človek nemusí báť pichnúť, tu treba zvážiť každý krok. Vďaka tejto koži Arabky starnú pomalšie, než Európanky, ktoré sa navyše aj rady vystavujú slnku. A ako vieme, opaľovanie je urýchľovač starnutia. Zrejme by sa vám stalo, žeby ste tamojšej žene hádali aj o desať rokov menej než reálne má. Iste, má takisto vrásky, ale kvalita kože a jej hustota je rozhodujúca, vďaka nej tak neklesajú kontúry tváre.

A čo celková forma tváre?

U Sloveniek je špecifická brada, potrebujete do nej viac výplne. Arabské ženy mávajú väčšinou lepšie vyrysovanú bradu. Nie je to dokonalý trojuholník, ale blíži sa. Vy zase máte veľmi dobré lícne kosti. Čo sa týka chirurgických zásahov, na Blízkom Východe je absolútne najbežnejší zákrok operácia nosa. Máme veľké nosy, hrboľaté a po osemnástych narodeninách je to akceptovaný normálny zákrok pre mužov aj ženy. Mimochodom, tým pádom existujú aj špecialisti, ktorí operujú výlučne nosy.

Hmmm, ani neviem či máme vôbec na Slovensku niekoho, kto robí perfektné nosy.

Súhlasím.

Čo robíte vy ako najbežnejší zákrok?

Jednoznačne botulotoxín a to platí všade. Druhý najčastejší je zväčšovanie pier kyselinou hyalurónovou. Od počiatku nie som veľký fanúšik prístrojov, mám rád manuálnu prácu, to, čo vytvorím vlastnými rukami. Jedinou výnimkou je Ulthera.

Prečo?

Najprv som si ju vyskúšal na sebe a hneď som ju aj kúpil, lebo je perfektná.

Máte urobené aj niečo iné?

Nie, injekcie skutočne nenávidím a bojím sa ich.

Prepáčte, musím sa strašne smiať.

Áno, chápem. Ulthera mi veľmi pomohla, čo sa týka liftingu a spevnenia, nemá konkurenciu. Je drahá, ale účinná. Viete, čo sa týka vrchnej a strednej časti tváre, tam môžeme robiť čokoľvek, ubrať vám desať rokov okamžite. Kedysi sme len vypĺňali, dnes kontúrujeme, a najmä picháme do úplne iných vrstiev, hlboko, až ku kosti. Ale spodná časť tváre je iná káva, tam sa začínajú problémy. A na toto je Ulthera perfektná. Dokáže urobiť ten efekt, že nikto nevie pomenovať, čo ste si dali urobiť, ale vyzeráte sto krát lepšie. A to je to o čo mi ide, aby žena vyzerala rovnako, len krajšia a oddýchnutá.

Čo bola pre vás najväčšia výzva pri slovenských  klientkách?

Okrem jazykovej bariéry asi nič… Pretože vy Slovenky ste, úprimne, veľmi pohodové. Ja to volám „easy going“ v porovnaní s predchádzajúcou klientelou, ktorá je veľmi náročná a občas rozmaznaná. Arabky sa často sťažujú, tu je žena po zákroku šťastná a spokojná.

Vieme čo chceme?

Nie vždy. Ale to platí všeobecne. Mladé dievčatá sú iný prípad, tie idú po trendoch, ale väčšinou si necháte poradiť. A ja naozaj počúvam, venujem čas, veľa sa rozprávame, aby žena nebola pod tlakom. Myslím, že mám naozaj dobré oči, skrátka vidím, čo treba urobiť, aby to vyzeralo dobre. Dôkladne vysvetľujem a rád robím veci postupne, napríklad spomínané pery. Najprv pichneme istý objem a až po dvoch troch týždňoch sa rozhodujeme či pridať.

Ktorý je váš najobľúbenejší výplňový materiál?

Momentálne používam len Belotero, na všetky druhy vrások. Skoro všetky výplne sú aj s lidokaínom, aby ste mali maximálny komfort. Nehrozia žiadne alergie, ľahko sa integrujú do vášho vlastného tkaniva. V porovnaní s inými výplňami vpichnutú látku pravdepodobne ani neucítite, keď sa dotknete ošetrenej oblasti.

Robíte aj nite?

Nie, nie som o nich presvedčený. Keď sa pozriete na tú niť, je to veľmi slabučký háčik, ktorý má niečo podržať, zdvihnúť? Absolvoval som školenia, konferencie a myslím, že raz bude niťová technológia dobrá, ale to, čo je momentálne k dispozícii, ma zatiaľ nepresvedčilo. Jedine ak to robí plastický chirurg, na operačke, s najsilnejšími možnými niťami, ktoré vedú cez celú tvár až za ucho.

Ozaj, vaša manželka Huda, chodí k vám?

Samozrejme! A je to veľmi náročná klientka… (smiech)

Musím sa vás spýtať jednu vec. Nemajú ľudia problém s tým, že ste Arab?

Chápem, prečo sa pýtate. Ale myslím že nie. Niektorí ľudia sú určite pod extrémnym vplyvom určitých médií. Sú radi, že prežijú, nemajú dobré platy a to je vždy problém. Ale mám skúsenosť, že ak aj cítim predsudky, začneme sa spolu rozprávať a akonáhle prebehnú sympatie, tým ľuďom je jedno, odkiaľ som. 95 percent mojich klientov sú Slováci a potom mám svojich verných klientov, ktorí za mnou stále prichádzajú z Dubaja, aj zo Švajčiarska. Sú na mňa zvyknutí.

Bojíme sa podľa vás starnutia viac ako arabské ženy?

Ani nie, strach zo starnutia tu nie je iný, ani výnimočný. Opäť zohrávajú úlohu faktory ako vzdelanie, sociálna vrstva a podobne, ale v zásade je to rovnaké a zasahuje to predsa aj mužov, ktorí bežne vyhľadávajú botulotoxín a vlasové transplantácie. Jediný rozdiel trochu vidím v tom, že v arabských krajinách je drvivá väčšina žien vydatá. To znamená, že niektoré z nich sa už cítia takpovediac bezpečne a môžu spomaliť, čo sa týka skrášľovania a omladzovania. Tu je cítiť väčší tlak, lebo žena tridsiatnička, ktorá sa cíti osamelá a bojí sa, že zostane sama navždy, robí všetko čo sa dá.

Ja by som sa nebála pomenovať to aj ako zúfalstvo.

Možno… Zdalo by sa, že tu je pre ženy omnoho jednoduchšie nájsť si partnera a pritom je to veľmi ťažké. Takže single ženy, vo veku 35 až 45, ktoré hľadajú životného partnera a otca svojich detí, chcú vyzerať čo najlepšie, čo je pochopiteľné. U nás je to raz dva, máš niekoho, tak šup, zásnuby, svadba, rodina, je to samozrejmé. Záväzky sa berú naozaj vážne.

 

 

 

Zdroj. MADAM EVA |šéfred. TIMEA KERESZTÉNYOVÁ


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s