Hyperpigmentace, nebo také nadměrná pigmentace, pihy; stařecké, sluneční skvrny či melasma – je několik označení téhož problému – tmavých skvrn, které se objevují na pleti. Díky produkci melaninu se pleť ztmavuje. Pokud je však produkce melaninu nadměrná a opakovaná, může dojít k tomu, že tmavé skvrny na naší pleti už zůstanou.
A tak vzniká hyperpigmentace.
Obvykle totiž trvá minimálně deset let, aby se poškození pleti slunečním zářením projevilo v podobě permanentních tmavých skvrn na kůži. A každé další osvícení UV zářením je ještě ztmavuje a zhoršuje. I proto vám každý dermatolog doporučuje chránit se vysokými UV faktory a stranit se opalování resp. se opalovat co nejméně. Dalším, velmi častým důvodem hyperpigmentace, jsou hormonální změny. Ať už jako důsledek hormonální antikoncepce či těhotenství. Mnoho žen právě po skončení těhotenství a kojení trápí skvrny, které nezmizely a jsou lokální. Například v oblasti čela, či lící. Třetím důvodem hyperpigmentací mohou být poranění kůže po atopickém ekzému, akné či zánětech kůže. Naštěstí dnešní estetická medicína nabízí právě v období podzimu a zimy efektivní řešení, jak se takových barevných nedokonalostí na naší tváři zbavit.
Oslovili jsme doktorku Zuzanu Polákovou, která je odbornicí na chemické peelingy.
- Pro koho jsou chemické peelingy nejlepší volbou.
Chemický peeling je vhodný pro klienty s hyperpigmentací, akné, vráskami, jizvami. Dokonce jsem pomohla klientce zaléčit čerstvou jizvu po pádu z kola. Je vhodný pro ženy i muže, pravidelné používání chem.peelingu dokonce redukuje výskyt nezhoubných nádorů kůže jako např. bazaliom. Peelingy dělají v kůži a podkoží sterilní zánět atím sepokožka zpevňuje a méně se láme = tvoří se méně vrásek.
- Jak se rozhodujete pro intenzitu peelingu, který použijete?
Mám ráda peelingy, protože reakcí pokožky dokážu určit, v jaké jsem hloubce a jak intenzivní bude olupování. A taky vím, že některá pokožka potřebuje v případě hyperpigmentací razantní loupání v místě nedokonalostí, jiné pokožce stačí povrchový peeling k navrácení lesku a sjednocení pleti. Rozhoduji se dle stesků klienta a taky očekávání. Ovocné peelingy nepronikají do hloubky a redukce hyperpigmentace potřebuje víc opakování než středně hluboký peeling. No a na hluboké vrásky nad horním rtem pomůže zredukovat jen hluboký phenolový peeling.
- Je speciální peeling na hyperpigmentace?
Prakticky všechny hlubší peelingy dokáží pomoci s redukcí pigmentových skvrn. Novinkou v léčbě hyperpigmentace je speciální řada BeneBellums kyselinou tranexamovou. V minulosti se používala látka hydrochinon, která má mnoho nežádoucích reakcí a nedoporučujeme ji. Náhradou je právě kyselina tranexamová. No a právě k peelingu patří ucelená řada na domácí použiti v podobě pěny, séra, krému na denní a noční péči. Boj s pigmentací totiž peelingem nekončí…
4. Jaké jsou obvyklé výsledky po jednom ošetření. A kolik sezení se standardně doporučuje.
Po jednom ošetření u středně hlubokého peelingu s kyselinou trichloroctovou a eventuálně fenolem je viditelná změna v barvě pleti, pleť se sjednotí, vyhladí, u akné antibakteriální efekt peelingu sníží tvorbu nových projevů. Hyperpigmentace se zmírní, u někoho dokonce vymizí. Konečné rozhodnutí nechávám vždy na klientovi, doporučuji však 2-4 ošetření. Po čtvrtém ostření je efekt nejmarkantnější a klienti se každoročně vracejí pro svojí peelovou kůru.
- Jaká je doba hojení kůže po chemickém peelingu? Nastávají nějaká omezení – rekonvalescence?
Hojení je u peelingu při dodržení doporučení velice bezpečné. Používám peelingy od firmy SkinTech, kdy po aplikaci ihned nanáším postpeelovou masku. Ta zabrání nepříjemným pocitům, snižuje zarudnutí a pnutí. Klientka doma pokračuje IPLmask krémem, ten obsahuje zvláčňující a protizánětlivé složky. Klientky se pro krém často vracejí a chtějí ho používat jako denní krém, je skutečně nenahraditelný, nejen po aplikaci peelingu.
Olupování nastává 4. den po aplikaci a trvá 2-4 dny. Pokračuje, od oblasti kolem úst k periferii a i proto mám na peelingy vyhrazenou středu. Olupování začne v sobotu, pokračuje v neděli a v pondělí už šupinky u uší zakryjete vlasy. V době olupování a měsíc po nedoporučuji slunění, jestli trávíte čas venku, krém s faktorem je naprostou nutností. Proto jsou pro peely vhodné podzimní a zimní měsíce.
- Je pravdou, že chemický peeling, kromě sjednocení pleti, redukuje drobné vrásky?
Ano, je to pravda. Peeling pleť barevně sjednotí, zmírní drobné jizvičky a novotvorba kolagenu a fibrinu pleť zpevní a tím minimalizuje tvorbu nových vrásek. A spolu s aplikací kyseliny hyaluronové ve formě mezoterapie, nebo skinboosteru, je výsledný efekt fantastický! To už je ale na jiný článek.
Zdroj: medicontur, merz aesthetics, MUDr. Zuzana Poláková