Dospelé ústa

IMG_1639

PREMÝŠĽATE, ŽE BY STE SI DALI “PRIPICHNÚŤ” PERY? NEVIETE, ČI DO TOHO ÍSŤ A ČO VŠETKO VÁM HROZÍ? TOTO VŠETKO BY STE MALI VEDIEŤ.

 

Možno vám v prvej chvíli udrel do očí nadpis. Čo tým myslia? Veď čítate časopis pre zrelé ženy, tak isteže dospelé. Tento nadpis mi zišiel na um po hodinách sedenia v kaviarničkách a sledovania mladých i starších dám a dievčat. Prečo má, prepána, každá druhá ústa ako podľa jednej formy? Kde sa stratila individualita, osobitosť, osobnosť…? A dajú sa vôbec pekné pery s výplňou urobiť tak, aby to takmer nebolo poznať a hlavne aby rešpektovali individualitu majiteľky? Dajú! No musíme chcieť!

Dospelé – čiže krásne prirodzené, aj keď „pri- pichnuté“ ústa súvisia totiž s dospelou vyrovnanou mysľou. A tu sa začína moja sága hľadania optimálneho výsledku, možností, chýb a iných faktorov na ceste za sviežimi zdravými, ale hlavne prirodzene vyzerajúcimi perami.

Rešpekt k sebe samej

Začnime citátom špičkovej dermatologičky MUDr. Slávky Feix zo Slavomira Feix Medical Lounge, ktorý presne potvrdzuje, aké dôležité je v prípade akýchkoľvek zákrokov sebaprijatie a reálne očakávania: „Kaukazský typ žien je najkrajší, my Slovenky máme krásnu stavbu lebky s výraznejšími lícnymi kosťami. Ak však prídete s obrázkom superherečky či supermodelky, uvedomte si, že táto žena je supermodelkou preto, lebo sa tak narodila. Ak príde jemnučká blondínka s obrázkom Beyoncé a chce jej pery, pery etnicky úplne iného typu ženy, tak je viac ako pravdepodobné, že to takto nepôjde. Rozvíjajte vlastnú krásu, svoj slovanský typ a prijmite sa najskôr samy.“

Všetky si myslíme, že pokiaľ ide o úpravu pier, najdôležitejší je východiskový stav – naše vlastné pery. Je to tak, ale len v úplnom základe. Všetko so všetkým súvisí, a tak je okrem samotných pier v hre množstvo ďalších faktorov: váš pro l, veľkosť brady, vzdialenosť očí, dĺžka „koženej“ časti nad perou a, pozor, zuby! Okrem toho nesmieme šetriť na materiáli, na kvalite produktu a vybrať si doktora, ktorý je špecialistom estetickej medicíny, nie iného odboru.

Ale po poriadku.

Čo ovplyvní výsledok

Profiloplastika… Alebo to, ako vyzeráte z profilu, aký veľký máte nos, ale hlavne, ako vyzerá dolná tretina tváre, teda tá, kde sa nachádzajú ústa. Ak je preliačená, vpadnutá, pri budovaní pier vám lekár zároveň buduje aj súlad tváre. Do rovnováhy dostávate nielen spodnú a vrchnú peru, ktorá by nemala „pretekať“, ale celkový profil tváre. Vždy je najdôležitejšia harmónia celej tváre, majte to na pamäti viac ako urputnú snahu o pery nejakej celebrity.

Zuby… Nie v akom stave, či zdravé, biele, žlté, ale aká je ortodoncia – zuboradie. Pri predkuse treba dávať obrovský pozor na to, čo chcete, pretože budovaním hornej pery zvýrazníte svoju nedokonalosť a mierne znetvoríte tvár. Horná pera je spravidla viditeľná tak či onak a predstavte si, že ju budete ešte zväčšovať… A postavte sa pritom opäť z pro lu. Harmónia to veru nie je.

Malý apel na mamy dcér v záujme čo najkrajších budúcich pier našej novej generácie: už v detstve sa zamerajte na to, v akom stave je zuboradie vašej dcéry. Je to nielen o kráse pier, ale aj o reči, šušlaní. Strojček znamená veľa peňazí, veľa úsilia, ale výsledok stojí za to. Dokonalá sánka raz umožní tvarovať dokonalé pery, ale tie väčšinou s dobrým zuboradím prichádzajú samy. Čiže ak chcete naozaj tip-top pery a harmóniu tváre, možno je niekedy nevyhnutné začať strojčekom a až potom riešiť korekcie.

Mimochodom, ak hovoríme o harmónii, všetko je to o číslach a dokonalosť sa skrýva v zlatom reze a čísle 1,618. To je ideálny pomer pier. Je jedno, či sú tenké, polohrubé, plné – pomer spodnej pery k vrchnej by mal byť 1,618, pričom spodná pery by mala byť plnšia (mimochodom, modeluje sa ľahšie ako horná). I keď, ako mi povedala MUDr. Iveta Hasová z Mediskinu, v relevantných materiáloch sa dočítate, že moderná pera je už dnes 1 : 1. Ale vidíte ten prívlastok? MODERNÁ! Pozor na to. Moderné boli aj obrovské prsia, aj zadky… No všetko moderné má svoj koniec, pričom harmónia pretrváva.

Nechcite Angelinu

Pery sa zvyčajne rozhodneme riešiť z dvoch najbežnejších dôvodov: lebo sa nám odjakživa nepáči ich tvar (prípadne nastala asymetria po úraze) alebo starneme.

Pri úzkej pere, s ktorou ste sa narodili, treba mať na pamäti takzvanú pamäť pery. Tým sa myslí anatomická stavba pery vrátane spojivového tkaniva s osobitosťami typickými pre každú z nás. Problematické sú také,

Problematické sú také,

ktoré vašu peru nejakým spôsobom „ ťahajú“ napríklad dovnútra, k ústam alebo prosto inak obmedzujú. Je to také malé, takmer neviditeľné väzivko, ktoré možno ani nezbadáte, a práve na to je dobrý odborník, aby vás na to upozornil. Dá sa tomu pomôcť, ale nie vždy sa to podarí. Jednoducho a dobre – vlastná dispozícia a štruktúra pery je pri modelovaní pier najdôležitejšia. Starnutie je prirodzené a čím sme staršie, tým zložitejšie je čo i len prinavrátiť formu z mladosti, nie ju ešte domodelovať do väčšej plnosti. Ale pravdou je, že z ukážkovej plnšej pery v ktoromkoľvek veku nie je problém urobiť ešte krajšiu. Pri úzkych perách je to všetko komplikovanejšie, bez ohľadu na vek. Dôležité je vedieť, že malú peru musíte budovať postupne, menej je rozhodne viac! Ale o to častejšie. Záleží na lekárovi, s ktorým spolupracujete, každý má svoje nesy. Jeden si volá pacientku po mesiaci, iný až po troch, po prvom vpichnutí a potom opäť po polroku.Takto vytvárate objem krok za krokom, ale opäť si treba uvedomiť, že z úzkych a malých pier nikdy nedo- siahnete pusu Angeliny Jolie, respektíve by ste ju nemali chcieť, pretože vám hrozia mnohé riziká a hlavne neprirodzený vzhľad.

 

Kontúra + objem

Modelovanie pier sa realizuje dvomi spôsobmi: pichaním kontúry a dopĺňaním objemu. Čo je čo? Kontúra je v mieste, kde sa stretáva červeň pier s kožou, je to tá vyvýšená linka s náznakom prebielenia, všimnite si, ako ju vizážisti dokresľujú svetlou až bielou ceruzkou nad perou, a prejdite si po nej prstom. Mali by cítiť jemné vyvýšenie a k tomu patrí pekné srdiečko. A áno, aj to sa dá jemne domodelovať. Kontúra sa rieši, ak je ne- dostatočne vyvinutá, zošúverená, ústa sú ploché. Ideálna pera by teda mala mať kontúru, srdiečko, farbu a byť šťavnatá, s čím súvisí objem.

Tam je dôležitá genetika, s akými perami sa žena narodila, a potom technika konkrétneho lekára. Pri objeme sú opäť nesmierne dôležité zuby. Pera je totiž o ne opretá. A objem sa robí tak, že zo slizničnej strany pier sa vpichne materiál, ktorý peru „vyrotuje“ smerom von do želaného tvaru. Lídrom v objemových materiáloch je kyselina hyalurónová, aj MUDr. Slávka Feix potvrdzuje, že ak sa už odhodláte na nejaký zákrok, mali by ste sa rozhodnúť pre materiál, ktorý telu neškodí. „Kyselina hyaluronová takým materiálom je a je telu vlastná.“ Samozrejme, kyselina je široký pojem, materiálov je viac, kvalitných aj menej kvalitných. Na svete je

momentálne asi 180 druhov a sú 4 rmy, ktoré vytvárajú ten základ – stavebný kameň kyseliny hyalurónovej. Z tohto základu jednotlivé rmy vyrábajú rôznou technológiou kyselinu hyalurónovú. Na tejto technológii sa dá buď šetriť, ale- bo nie a dopracovať sa k špičkovej forme. Presne o nej hovoríme. Na Slovensku sa pracuje s dvomi-tromi kvalitnými výplňami, novinka Belotero patrí k Bentley medzi kyselinami. Vyrába sa v oblasti Ženevského jazera vo Švajčiarsku, v jednej zo základní, kde sa kyselina hyaluronová spracováva pre najkvalitnejšie európske produkty. „Belotero Lips je môj favorit od prvej chvíle, v kombinácii Lips Contour a Lips Shape je presne tým, čo potrebujem na tvorenie krásnych prirodzených pier,“ hovorí MUDr. Feix, ktorá ho považuje za najlepšie integrovateľný materiál na trhu. „Belotero Lips Contour je kyseli- na v jemnej forme na perfektné kontúrovanie a druhá intenzívnejšia Lips Shape slúži na krajší a plnší tvar pery. Obe vytvárajú perfektnú synergiu, sú elastické a je možné ich ľubovoľne kombinovať. Dokonale sa zrastú s tkanivom a prinášajú úžasnú hydratáciu. Určite vám nevytvoria ‚párok‘, aj hrudky či iné nerovnosti sú veľmi zriedkavé, pretože produkt sa mimikou krásne vloží do pery tak, že je ‚neviditeľný‘.“ Výber, čo kedy komu pichnúť, je výsostne na lekárovi a závisí od typu klienta, kože či anamnézy. Aj MUDr. Janette Rapčanová z R-Clinic je nad- šená novou výplňou a pracuje s ňou denne, keďže pery sú momentálne jedna z najviac požadovaných procedúr v estetickej medicíne. „Jeden produkt väčšinou nie je dostatočne univerzálny na dosiahnutie optimálneho výsledku, pričom Belotero Lips mne ako lekárke dáva možnosť byť viac kreatívna a prispôsobiť aplikáciu individuálnemu želaniu klienta. Prirovnala by som ho k líčeniu pier, keď každá žena najskôr použije kontúrovaciu ceruzku, to je Lips Contour, a potom pery dokreslí tým správnym rúžom pomocou Lips Shape. Ide o ‚inteligentný‘ produkt, ktorý pociťujete tak, akoby bol vašou prirodzenou súčasťou.“ Chcete vyskúšať, ako by ste vyzerali s plnšou perou? MUDr. Hasová má na to takýto grif: „Nalepte si žuvačku na zuby, ale len v tej spodnej časti. Skúste ju posunúť vyššie – až k nosu na ďasno. No a to je to, čo by sa mohlo stať, ak lekár neutrafí… Pichne materiál trošku vyššie alebo vaša vlastná pera ten materiál nepustí podľa želania.“ A máte to, čo ste nechceli mať: „duck“ alebo kačací pysk.

Hlavne komplexne

V rámci harmónie a tvaru je dôležité hľadieť aj na kútiky. Bolo obdobie, keď nám trendy diktovali zdvihnuté kútiky, no dobre vieme, že ako roky plynú, kútiky klesajú. Myslieť si, že po štyridsiatke by všetky ženy mali mať kútiky dohora, je hlúposť. Úplne v poriadku sú kútiky rovno. A opäť ide o techniky, kondíciu pleti, tvar tváre, pozor treba dávať na previsy – množstvo kože, domodelovať treba celú tvár. Od určitého veku sa totiž pery nedajú vytrhnúť z kontextu, izolovať od zvyšku tváre. Nie je možné dopichávať len pery alebo len kútiky. Dá sa to korigovať, ale napríklad domodelovaním strednej časti tváre sa zlepšia kútiky.  Hotová alchýmia. No jednoducho po štyridsiatke je jedinou istotou komplexné riešenie. Všetko so všetkým súvisí. To býva často kameň úrazu, prečo vám udrú do očí len tie pery. Prečo sa veľmi veľa „pripichnutých“ dám začne navzájom podobať? Ako hovorí MUDr. Hasová: „Nesprávne zvolená technika, neprimerané množstvá materiálu, nerešpektovanie či neznalosť objektívnej anatomickej analýzy. V prípade ak riešime u zrelej ženy celkovú proporcionalitu, vypýtam si od nej aj fotogra u z mladosti (výborná vec, najľahšie sa dopracujete k tomu, čo ste už mali, a možno už ani nebudete chcieť viac).“ Dobre vedieť: Každá žena spracuje kyselinu inak, jednej vydrží rovnaké množstvo pol roka, druhej rok. Vždy sa udáva iba priemerná dĺžka odbúravania produktu. Tá nesúvisí s váhou, určite neplatí, že tenké baby, ktoré pravidelne cvičia, ju vstrebávajú rýchlejšie, a tým kyprejším vydrží dlhšie. Niekedy však opakované aplikácie vedú k trvalým zmenám a pery sú de nitívne väčšie. Je to z dvoch dôvodov: jednak ju pomaly odbúravate a potom, to je podstatné, opakovaná trauma (mechanická aplikácia ihlou, cudzorodý materiál) vytvorila zápal, ktorý vedie k „ bróze“. Tkanivo sa de nitívne zmení. Ale to sa stane len po opakovaných aplikáciách.

Môj tip na záver: Vrana k vrane sadá, teda vyberte si lekára, ktorý má rovnaké videnie krásy ako vy. Čo to vám napovie aj samotný vzhľad lekárky, lekára. Každý človek má svoje videnie, ale pozor – u každého lekára musí byť dokonale zvládnutá technika. Inak sa dostávate k šarlatánom! Naozaj erudovaná lekárka alebo lekár nikdy neponúkajú svoje služby cez zľavové portály… Majte na mysli aj to. Skutočne kvalitný materiál je aj drahší. A ešte – lekárovi musíte veriť. Mali by ste vidieť, že vie, čo robí. Vy by ste mali vedieť, čo chcete, a potom je na lekárovi, či sa to dá dosiahnuť a ako. A ak nedá, prečo? Svoje nové pery po zákroku hodnoťte de nitívne najskôr po dvoch týždňoch, keď sa všetko usadí. Po približne dvoch dňoch zmizne – opäť je to individuálne – opuch a akotak už uvidíte, aké pery vás čakajú. Až potom, ak sa vám niečo nepáči, to môžete začať riešiť. Práve pre tieto prípady by ste mali vedieť, s akým ma- teriálom vaša lekárka pracovala, pri prípadnom rozpúšťaní to veľmi pomôže.

 

 

Zdroj: MADAM EVA, medicontur, merz aesthetics

Autor: Renata Špačková


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s